Objawy niektórych chorób są nietypowe i niespecyficzne. Można im przypisać wiele przyczyn. Ale są też takie, które dla lekarza są jednoznaczne, a zalicza się do nich tzw. głowa meduzy. To określenie na zasinienie wokół pępka, często połączone z wyraźnym uwidocznieniem żył w tym miejscu."Głowa meduzy" to objaw chorej wątroby. Tak objawia się marskość tego narządu, który to stan może rozwijać się przez wiele lat i długo nie dawać wyraźnych objawów. Ale kiedy już dostrzeżesz "głowę meduzy", konieczna będzie natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Żylaki, czyli widoczne pod skórą poszerzone i poskręcane żyły, to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wiele osób postrzega je głównie jako problem estetyczny, ale tak naprawdę są one objawem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia. Jeśli zauważysz na nogach żylaki, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do lekarza. Zaniedbanie tego problemu wiąże się z komplikacjami i powikłaniami zdrowotnymi.
Nie możesz zasnąć? No to napij się mleka, najlepiej z miodem. Kto nie słyszał tych słów w dzieciństwie! Okazuje się, że to nie żaden zabobon. Ten napój rzeczywiście może wpływać nasennie, a potwierdzają to badania naukowe.Bezsenność jest poważnym problemem, dotyka ok. 30 proc. populacji. Kiedy ciężko zasnąć, trudno też potem normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by poradzić sobie w tej kwestii, i wcale nie musi to być farmakoterapia.
Nawracające infekcje intymne, infekcje pęcherza moczowego, suchość pochwy, czy nieprawidłowa wydzielina to mogą być efekty niewłaściwego odżywiania. Zaskakujące? Odżywianie ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie – również to intymne.Dieta wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na zdrowie narządów rozrodczych, równowagę hormonalną, stan mikroflory pochwy, a także na ryzyko występowania infekcji i innych problemów zdrowotnych. Ginekolożka wyjaśnia, co powinnyśmy jeść, by cieszyć się zdrowiem – intymnym.
Świat wokół nas pędzi. Chcemy tyle zrobić – pracować, bawić się z dziećmi, dbać o dom i partnera, ale też znaleźć choć trochę czasu tylko dla siebie. I dnie stają się za krótkie, bo fizycznie, nie da się tego wszystkiego – ale tak dobrze, na 100 procent – zrobić w ciągu jednej doby.Żeby jak najwięcej się z tego udało – śpieszymy się. A pośpiech to stres. I kiedy coś pójdzie nie tak, byle błąd, potknięcie, zaczynamy się denerwować. Martwić, irytować, albo wściekać. Chcemy, żeby było idealnie – mąż zgodny, dzieci posłuszne, w pracy spokój – ale przecież to niemożliwe. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej – odpuścić.
Zmywarka jest jednym z cudów techniki – chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Oszczędza nasz czas i energię, a nawet wodę. Jak się jednak okazuje – niestety nie nasze zdrowie. Choć tu diabeł tkwi w szczególe, a konkretnie – w płynie do nabłyszczania naczyń.Zdaniem naukowców ta substancja może być dla nas toksyczna, uszkadzać komórki nabłonka jelit, a także powodować stany zapalne. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Wrócić do ręcznego zmywania? Niekoniecznie.
Patyczki kosmetyczne nie są polecane przez lekarzy laryngologów. Nic dziwnego – to kontrowersyjny produkt, do użycia którego należy podchodzić z wyjątkową rozwagą i precyzją. Jeden nieostrożny ruch i możemy mieć duży problem.Ucho to narząd bardzo czuły i delikatny. Na końcu przewodu słuchowego znajduje się błona bębenkowa. To cienka struktura, którą łatwo można uszkodzić, kiedy nieumiejętnie "grzebie” się w uchu patyczkiem. Jak to wygląda – pokazał lekarz.
Zadbane dłonie o ładnych paznokciach są naszą wizytówką. Ale świadczą nie tylko o tym, czy jesteśmy czyści i uporządkowani – na wielu płaszczyznach. Paznokcie wiele mówią o naszym zdrowiu. To, jak wygląda płytka, może wskazywać na pewne niedobory, a nawet choroby toczące się w naszym organizmie.Choć kształt i rozmiar paznokci są różne u każdego człowieka, to są pewne cechy, które łączą te zdrowe. Powinny być różowe, bez żadnych przebarwień, mocne i gładkie. Wielu z nas ma jednak na paznokciach bruzdy i fałdy. Co mogą one oznaczać?
Właściwości tej rośliny są doskonale znane niemal na całym świecie. Od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej i to z dużym powodzeniem. I choć mamy ją na wyciągnięcie ręki, niewielu z nas z tego korzysta. Czarny bez ma ogrom właściwości, więc nazywany jest „apteczką Pana Boga”. Określa się go również bzem dzikim lub lekarskim. Jego owoce i kwiaty mają właściwości prozdrowotne, ale aby tak było, należy je odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, co zrobić z czarnego bzu.
Gdy jest gorąco, chce nam się pić bardziej i częściej, i to całkowicie naturalne. Latem trzeba porządnie się nawadniać, dlatego wielu z nas pije o wiele więcej wody, niż przez resztę roku. Bywa jednak, że mimo wypijania sporych ilości płynów, wciąż jest nam mało.Takie wzmożone pragnienie powinno nas zaalarmować. Może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się jakaś choroba. Często chodzi o cukrzycę, jednak powodów nadmiernego pragnienia jest znacznie więcej.
Zmywanie naczyń raczej nie należy do naszych ulubionych zajęć. Być może dlatego nie przykładamy zbyt wiele uwagi do tego, czym się w tej kwestii posługujemy. A nader często zdarza się nam niestety do mycia używać zużytych gąbek.Takie gąbki są siedliskiem chorobotwórczych bakterii. Niektóre z nich mogą nam naprawdę poważnie zaszkodzić. Warto posłuchać, co na ten temat do powiedzenia ma dietetyk.
To warzywo wzbudza mieszane uczucia. Ma charakterystyczny, gorzkawy smak, który sprawia, że jedni je uwielbiają, podczas gdy inni omijają szerokim łukiem. Cykoria jest popularna w kuchni francuskiej i belgijskiej, gdzie często wykorzystuje się ją w sałatkach, zapiekankach czy jako dodatek do mięs. Choć w Polsce nie jest tak powszechnie używana, jej wartości odżywcze i wyjątkowe właściwości zdrowotne sprawiają, że warto ją włączyć do codziennej diety. Dla wielu osób, które poszukują nowych smaków i zdrowszych alternatyw, cykoria może stać się interesującym odkryciem.
Sezon na przetwory trwa. O tej porze roku główną rolę grają na tej scenie jabłka. Na bazarkach wyszukujemy tych najtańszych, by smażyć, prażyć i zamykać je w słoikach. Nierzadko zdarza się, że wykorzystujemy te trochę poobijane, nadgniłe, lekko popsute. Wykrajamy "brzydkie: fragmenty, a resztę przerabiamy. Okazuje się, że to nie jest dobra praktyka. W zepsutej części jabłek rozwinęły się już mykotoksyny, ale są one obecne w całym owocu. Są to niebezpieczne substancje o działaniu rakotwórczym i mutagennym.
Choroby wywołane przez pasożyty zalicza się do jednego z problemów, które dotykają całe społeczeństwo. Glistnica, wywoływana przez glistę ludzką, występuje naprawdę często. Mimo to nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak dochodzi do zakażenia, jak objawia się jej obecność w organizmie, a także jakie leczenie jest wskazane w przypadku jej zdiagnozowania.Parazytozy, czyli choroby powodowane przez pasożyty, a wśród nich zakażenie glistą ludzką, niestety często bywają mylone z alergiami lub infekcjami dróg oddechowych. Wiele osób nie wie, że jaja glisty, które trafią do jelit człowieka, mogą przenieść się na inne narządy i doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Choć dookoła słyszymy, że sól nie służy zdrowiu, że należy ograniczać jej spożycie, bo obciąża nerki i prowadzi do chorób układu krążenia, to są jednak takie chwile, kiedy jej odrobina bardzo się nam przyda.Podczas upałów wraz z potem tracimy wiele mikroelementów. Powinniśmy więc pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, ale pić najlepiej jest nie czystą wodę, ale właśnie wodę ze szczyptą soli.
Badanie krwi to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, które pozwala lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta. Regularne badania pomagają np. wykrywać wczesne objawy chorób.Najważniejszym badaniem, podstawowym, jest morfologia, z której bardzo dużo możemy wyczytać, ale są jeszcze dwa inne, które mogą dostarczyć nam i naszemu lekarzowi cennych informacji o naszym stanie zdrowia.
Samodzielne mierzenie ciśnienia krwi w domu pozwala na stałe monitorowanie zdrowia, kiedy tylko coś nas zaniepokoi. Czujemy się słabiej, rozboli nas głowa, mamy zawroty – mierzymy ciśnienie i możemy, mniej więcej, określić, czy problem jest przejściowy, czy poważniejszy. Jeśli wynik nam się nie podoba, jeśli pojawia się częściej, wiemy, że szybko powinniśmy odwiedzić lekarza. Jednak domowe pomiary ciśnienia czasem nie są wiarygodne, a to wynika często z tego, że... nieprawidłowo się do nich zabieramy.
Podstawą diagnostyki wszelkich chorób są badania, jednak dla dobrego specjalisty czasem wystarczy rzut okiem na pacjenta, by stwierdzić, co mu dolega. Niektóre schorzenia z kolei sprytnie się maskują – np. pozornie niegroźny defekt kosmetyczny, w gruncie rzeczy może być objawem poważnego problemu ze zdrowiem.Tak jest w przypadku skóry marmurkowatej. To może być tylko "taka uroda", ale równie dobrze objaw zaburzeń układu krążenia, a konkretnie – problemów z krzepliwością.
Ten, kto chce się zdrowo odżywiać, mniej więcej wie, czego powinien w swojej diecie unikać. Takie podstawowe informacje łatwo znaleźć – chodzi o produkty wysoko przetworzone, chipsy, słodycze, słodkie napoje gazowane, zupki instant, gotowe sosy, czy wszelkie fast-foody.Jednak jest wiele takich produktów, które sprawiają wrażenie zdrowych, a wcale nie są. Przykład? Choćby musli. Nawet jeśli na opakowaniu wyczytamy, że to same zboża i suszone owoce, to w składzie często możemy znaleźć mnóstwo cukru, a nawet soli. Na które jeszcze produkty powinniśmy uważać? Wymienia je lekarz, Marek Skoczylas.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Jednym z jej ważnych punktów jest zdrowa dieta. Od tego, co jemy, zależy naprawdę bardzo wiele.Zdrowe nawyki warto wprowadzić już od rana. Nasz pierwszy i – zdaniem wielu specjalistów najważniejszy – posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie, powinien być tak skomponowany, by nie tylko dawał uczucie sytości, ale by dostarczał organizmowi niezbędnych składników odżywczych. A kilka specjalnych składników może sprawić, że to śniadanie zadba właśnie o serce.
Kto buszował ostatnio po bazarkach, mógł zauważyć te rzadko spotykane owoce. Mówimy na nie minikiwi, albo polskie kiwi, ale ich właściwa nazwa to aktinidia ostrolistna. Z wyglądu aktinidia raczej nie przypomina kiwi, bardziej agrest lub zielone pomidorki, skąd więc to porównanie? Sprawa wyjaśnia się po przekrojeniu owocu.Podobnie jak kiwi, także aktinidia jest bardzo smaczna, lekko kwaskowa i wyrazista. Co więcej, zawiera moc cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów, dlatego warto ją jeść. Zwłaszcza o tej porze roku, bo później może być już kłopot z dostępnością.
Czy grozi nam kolejna pandemia? Dociera do nas coraz więcej informacji na temat wirusa mpox, czyli małpiej ospy. Choroba rozprzestrzenia się już poza granice Afryki, a wirus mutuje bardzo szybko – szczególnie nowy typ Clade 1b.Wzbudziło to na tyle silny niepokój Światowej Organizacji Zdrowia, że 14 sierpnia ogłosiła ona międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.
Chociaż lato jeszcze trwa, a temperatury wciąż są wysokie, to w przychodniach już obserwuje się wzmożony ruch. Przybywa małych i dużych pacjentów, a przychodzą z podobnymi objawami. Można na tej podstawie określić, jakie choroby będą dominować jesienią.Najwięcej zakażeń dotyczy krztuśca, który panoszy się ostatnio w sposób niepokojący, i daje czasem niespecyficzne objawy, ale wiele jest także osób chorujących na COVID-19. Pediatra Monika Działowska wymienia, na co – i w jaki sposób – chorują teraz dzieci. A z nimi – zwykle całe rodziny.
Do tej pory najstarszą żyjącą osobą na świecie była 117-letnia Maria Branyas Morery z Hiszpanii. Po jej śmierci ten tytuł należy do 116-letniej Tomiko Itooki z miasta Ashiya w Japonii. Tak podali przedstawiciele Księgi rekordów Guinnessa. Kilka dni temu najstarsza kobieta na świecie została poinformowana o tym tytule. Podziękowała za wiadomość, którą uczciła ulubionym gazowanym napojem mlecznym o słodko-kwaśnym smaku.
Olej słonecznikowy to jeden z najczęściej używanych w naszych kuchniach olejów. I choć ma wiele zalet, jeden banalny błąd wystarczy, by zamienić go w truciznę. Niestety, popełnia go wielu z nas.Olej słonecznikowy, wraz z olejem rzepakowym i oliwą z oliwek, jest jednym z najpopularniejszych olejów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dostępności i niskiej cenie. Warto jednak zrezygnować ze smażenia na oleju słonecznikowym, bo możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Ostatnio popularne stało się sprzedawanie przez dzieci lemoniady na ulicach. W upalny dzień taki napój, tani i – co nie bez znaczenia – własnej roboty, może przynieść wielką ulgę. Kupując lemoniadę od dzieci, w dodatku można zrobić coś szlachetnego – wesprzeć przedsiębiorczość młodych ludzi.Jak się jednak okazuje, nie każdemu podoba się taka inicjatywa. Mieszkańcy wsi Września składali donosy na młodzież sprzedającą lemoniadę. Ponoć obawiali się o zachowanie przez nią zasad higieny. To ciekawe, co odpowiedział im sanepid.
Jeśli czujesz, że z twoimi oczami coś jest nie w porządku, np. masz problemy z ich domknięciem, albo wydaje ci się, że są wytrzeszczone, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. To prawdopodobnie jest orbitopatia tarczycowa, czyli częsty objaw towarzyszący chorobom tego gruczołu.Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog, jednak najlepiej, w pierwszej kolejności, udać się do lekarza rodzinnego, by otrzymać skierowanie do specjalisty.
Anemia, plamki na paznokciach, bóle głowy, kołatanie serca, a nawet obniżenie nastroju. Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy łączy jeden składnik. O tym, jak bardzo jest ważny dla zdrowia, wiedzą na pewno kobiety w ciąży. Chodzi o kwas foliowy.Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a zwłaszcza dla układu krwiotwórczego i nerwowego. Co istotne, musimy regularnie dostarczać go sobie z pożywieniem. Zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe i produkty pełnoziarniste mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie i zapobiec poważnym schorzeniom.